Kas ir disku golfs?

Disku golfa metiens
Disku golfa forehand metiens
Disku golfs pie dabas rezidencē kurzeme
DIsku golfa diski somā
disku golfa tuvais metiens
Disku golfa tuvais metiens
Disku golfa disks disku golfa grozā
disku golfa disks disku golfa grozā

Disku golfs ir ārpustelpu sporta spēle, kuru spēlē ar speciāliem lidojošajiem šķīvīšiem, un tās uzdevums ir ar pēc iespējas mazāk metieniem izspēlēt visu disku golfa laukumu. Šie laukumi ierasti sastāv no deviņiem vai astoņpadsmit unikāli izveidotiem celiņiem, kur katrā no tiem atrodas disku golfa grozs. Tas tiek spēlēts līdzīgi, kā tradicionālais golfs, kad katru metienu izdara no vietas, kur iepriekš piezemējies disks. Šo disku met, kamēr tiek trāpīts disku golfa grozā.

Disku golfs ir ļoti pieejams sporta veids. Šo sporta veidu ir viegli iemācīties, jo spēles pamatelements ir lidojošā šķīvīša mešana. Ar šo sportu nodarbojas sportisti dažādos vecumos un tas ir piemērots visa veida fiziskās sagatavotības līmeņiem. Lai uzsāktu spēlēt nepieciešams disku golfa disks, kura cena ir 10-20EUR.

Disku golfa pamati

Disku golfs ir spēlē, kuru ir vienkārši apgūt, taču tāpāt kā visos citos sporta veidos ir dažādas nianses, kas palīdz labāk izprastu šo sportu no pašiem pamatiem. Šajā lapā uzzināsi visu pamatinformāciju par un ap disku golfu: Noteikumus, informāciju par diskiem, kur atrast disku golfa laukumus, pamācošus rakstus un video. Disku golfs Latvijā ir  pārstāvēts arī Latvijas Sporta federāciju padomē, par tā sistēmu rūpējas Latvijas Disku golfa federācija.

Sāc spēlēt disku golfu

Trīs vienkārši soļi, lai sāktu spēlēt disku golfu

1

Atrodi tuvāko laukumu

Latvijā ir pieejami jau vairāk kā 30 publiskie disku golfa laukumi dažādiem spēles līmeņiem. Laukumu kartē atradīsi lielos disku golfa laukumus, kur pilns spēles ilgums var būt no 2 – 2,5 stundām un mazākus laukumus, kuri ir Iesācējam draudzīgi un aizņem 30 – 45 minūtes, lai izspēlētu. Daži disku golfa laukumi piedāvā arī disku nomu.

2

Sagatavo inventāru

Lai sāktu spēlēt disku golfu, Jums būs vajadzīgi disku golfa diski. Pirmos iesācējiem piemērotos diskus vari atrast mūsu internetveikalā ar filtru iesācējiem. Sākumā pilnībā pietiek ar vienu vidējās distances disku, taču pieejami ir arī iesācēju komplekti, kuri sastāv no trīs diskiem, pa vienam no katras kategorijas.

3

Iepazīsti spēles gaitu

Disku golfa noteikumi ir diezgan līdzīgi tradicionālā golfa noteikumiem. Spēles mērķis ir ar pēc iespējas mazāk metieniem trāpīt visos laukuma disku golfa grozos, metienu katru reizi izdarot no vietas, kur piezemējies disks. Visvieglāk būs sākt ar vienkārši saprotamajiem disku golfa noteikumiem. Noteikti iesakām sākt savas gaitas ar jau kādu pieredzējušu disku golfa spēlētāju, ja tāda nav, sazinies ar mums!

DISKU GOLFA DISKU VEIDI

Tālās distances diski

Tālās distances disku golfa diskiem, kā liecina viņu nosaukums, ir vislielākais potenciāls nolidot lielākus attālumus. Tomēr, lai tas notiktu, diskiem ir vajadzīgs arī lielāks metiena ātrums, lai tie pārvietotos atbilstoši paredzētajiem lidojuma parametriem. Tālās distances diskiem ir platākas un asākas apmales. Šie diski nav labākā izvēle jaunākiem spēlētājiem vai spēlētājiem ar lēnāku rokas ātrumu.

Pustālās distances diski

Pustālās distances disku golfa diski ir ar nedaudz šaurāku apmali nekā tālās distances diskiem, un tos ir vieglāk kontrolēt, jo tiem ir mazāks lidojuma ātrums. Kaut arī ferveja diskiem ir mazāks lidojuma potenciāls, tie ir lieliska izvēle stabilākām lidojuma trajektorijām, vieglākiem metieniem un taisnākiem lidojumiem. Pustālie disku golfa diski parasti ir labākā izvēle, ar ko sākt iesācējiem.

Vidējās distances diski

Vidējas distances disku golfa diskiem ir mazākas apmales, kas ērti ieguļas rokā, un šiem diskiem ir  arī nedaudz dziļāka iekšējā apmale nekā tālās vai pustālās distances diskiem. Taisnus vidējās distances disku golfa diskus visbiežāk izvēlēties kā pirmo disku, jo tie ir universāli. Šie diski visbiežāk nolidos ar taisnu un nemainīgu lidojuma trajektoriju un derēs kā tāliem, tā tuviem metieniem. Šīs kategorijas diski lido lēnāk, līdz ar to tie ir vieglāk kontrolējami, lai piezemētu disku sev vēlamajā pozīcijā ceļā uz grozu.

Tuvās distances diski

Tuvās distances disku golfa diski ir visdziļākie un vislēnākie diski, un tiem ir visplānākās apmales. Šie diski ir paredzēti mešanai grozā, taču tos ļoti labi var pielietot arī piemetieniem vai pat kā draivus šaurākos koridoros taisnā lidojuma dēļ. Tuvās distances disku golfa diskiem ir vismazākā iespēja novirzīties no metiena trajektorijas, jo tie ir vislēnākie diski, kā arī šo disku dziļums palīdz tiem ātrāk apstāties, kad tie pieskaras zemei.

Biežāk uzdotie jautājumi

Tie ir disku golfa disku parametri, kas raksturo disku golfa lidojuma īpašības. Šie rādītāji ir Ātrums, Planējums, Trajektorijas novirze un Nozemēšanās novirze. Ātrums no 1 līdz 14, apzīmē diska lidojuma tāluma potenciālu; Planējums no 1 līdz 7 apzīmē diska spēju noturēties gaisā; Trajektorijas novirze no -1 līdz 5 apzīmē diska stabilitāti noturēties taisnā līnijā pēc izmešanas; Nozemēšanās novirze no 0 līdz 5 apzīmē diska tendenci gāzties zemē un novirzīties sānis, kad tas zaudē savu izejas ātrumu.

Disku golfa disku cena visbiežāk ir atkarīga no diska plastmasas un reizēm arī no diska dizaina. Tas nozīmē, ka neatkarīgi, kuru diska modeli esi noskatījis, būtiski pievērst uzmanību plastmasai no kādas tas ticis ražots. Diski, kuri ir ar kāda profesionāla sportista vārdu, bieži ir dārgāki, jo daļa no ieņēmumiem tiek novirzīti kā atbalsts sportista karjerai.

Pastāv ļoti liela varbūtība, ka diskus, kurus izvēlies mest, priekš tevis ir par stabilu. Tas nozīmē, ka tava metienu tehnika un jauda vēl nav pietiekoši attīstījusies, lai šis disks nolidotu savu potenciālo distanci. Disku golfa diskus iedala nestabilajos (understable), taisnajos (stable), un stabilajos (overstable). Lai labāk izprastu, kā veidojas disku lidojuma raksturs iesakām padziļinātāk izpast disku golfa disku parametrus. Iesācējiem ieteicams sākt spēlēt disku golfu ar nestabilajiem (understable) diskiem.

Jo seklāks būs disks, jo mazāk tas pakļausies vēja ietekmei. Planējums ir tas disku golfa diska parametrs, kurš atspoguļo diska celtspēju, kas tiešā veidā ir atkarīga no disku golfa diska dziļuma. Jo zemāks būs Planējuma rādītājs, jo mazāka būs vēja ietekme uz to. Ir noderīgi zināt, ka vēja ietekme uz disku ir atkarīga arī no tā virziena. 

Nē, jo disku golfa diska ātrums raksturo tā aerodinamiku un cik ātri tas spējīgs škelt gaisu, taču lidojuma attālums ir tiešā veidā saistīts ar sportista mešanas tehniku un jaudu. Ja disku golfa disks netiek mests tam piemērotā ātrumā, tas ātri krītīs lejā un nesasniegs savu lidojuma potenciālu. Iesācējiem ir izveidota speciāla kategorija, kurā ir pieejami tieši disku golfa iesācējiem piemēroti modeļi, kas labāk un tālāk lidos.

Katrs disku golfa disks ir unikāls, arī tie, kas ir veidoti no vienas veidnes. Disku golfa disku lidojumu ietekmē ļoti daudzi faktori: diska forma, diska plastmasa, diska svars, ražošanas temperatūra, atdzišanas temperatūra, āra temperatūra, uzglabāšanas laiks un temperatūra, nolietojums, metiena jauda, metiena tehnika un vēl daudz kas. Tikai spēlējot daudz un ilgi, rodas diska lidojuma izjūta.

Noderīgi raksti par disku golfu

Pievienojies Prodigy Rising Stars!

PAR3 un Prodigy Rising Stars  jauno talantu attīstības programma. Domājot par Latvijas disku golfa nākotni, [...]

Lielākās disku golfa sacensības 2023. gadā

Ar katru gadu disku golfa sacensību līmenis kāpj tikpat strauji, kā spēlētāji, kas ar to [...]

Disku golfa disku izvēle ar MyDiscBag

Piemērotu disku golfa disku izvēle bieži vien var būt diez gan sarežģīta. Uzsākot savu disku [...]

Kā panākt, lai disku golfa diski kalpo ilgāk?

Disku golfa diskiem tāpat kā mums ir savs mūžs. Katram diskam tas var būt atšķirīgs, [...]

Spēlētāja profils: Toms Vācietis

Toms Vācietis ir viens no visu laiku smagāk strādājošajiem un talantīgākajiem disku golfa spēlētājiem Latvijā. [...]

The most suitable disc golf discs for beginners

Disc golf is probably the easiest sport to start doing. Its simplicity and availability is [...]

Piemērotākie disku golfa diski iesācējiem

Disku golfs, iespējams, ir vienkāršākais sporta veids, ar kuru sākt nodarboties. Tā vienkāršība un pieejamība [...]

How and where to write down the result of disc golf? Disc Golf #S1E13

How to count the result of disc golf? When we play disc golf, we also [...]

Disku golfa video pamācības

DIsku golfa inventārs iesācējiem

Iegādājies savu pirmo komplektu

Pilnībā aprīkots disku golfa spēlētājs ir tad, kad tam ir viss nepieciešamais aprīkojums: disku golfa diski, soma un aksesuāri. Labāk nokomplektēts sportists daudz ātrāk spēs attīstīt savu spēli disku golfa laukumā un daudz ērtāk jutīsies sportojot, jo būs nodrošinājies dažādiem spēles apstākļiem. Ideālā situācijā vislabāk ir iegādāties disku golfa iesācēju komplektu, jo tajā ir pa vienam diskam no katras diska kategorijas, tāpat noderēs arī soma, kur salikt kā diskus, tā personīgās mantas un aksesuārus. “Birdie bag” maisiņš un dvielītis ļoti palīdz uzturēt rokas un diskus sausus, lai metiena brīdī rokai būtu labāka saķere ar disku un izdotos precīzāki trāpijumi.

Nepieciešama palīdzība disku golfa inventāra izvēlē?

Mūsu disku golfa veikalā ir visai plašs piedāvājuma klāsts, tāpēc ar lielāko prieku palīdzēsim tev atrast piemērotākos diskus, somas un aksesuārus. Konsultāciju  inventāra izvēlē varam sniegt gan pa telefonu, gan iespējams sarunāt arī veikalā uz vietas.

Zvani: +371 25954886
Raksti: [email protected]